کتاب

چُغوکِ اُوْچِکو

“چُغوکِ اُوْچِکو” مجموعه‌ای از دوبیتی‌های حمید نیک‌نفس، شاعر و طنزپرداز کرمانی ا‌ست که پاییز سال قبل از سوی «نشر نون» منتشر شد و مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت. چاپ دوم این کتاب به‌تازگی منتشر شده است. نیک‌نفس سعی کرده با خلق این دوبیتی‌ها، کلمات و عبارت‌های فراموش‌شده و یا کم‌تر استفاده‌شده‌ی گویش کرمانی را یادآوری کند و همین است که بازخوانی این واژه‌ها حس خوبی به هر کرمانی می‌دهد.

دوبیتی قالبی‌ است که از آن معمولاً برای سرایش شروه و اشعار محلی استفاده می‌شود و نیک‌نفس با بهره‌گیری از این قالب و حتی گاهی تضمین اشعار بیش‌تر معروف، سعی کرده لب‌خندی بر گوشه‌ی لب خواننده بنشاند. بخشی از این کتاب نیز با استفاده از ضرب‌المثل‌های کرمانی و با محوریت آن سروده شده است.

از حمید نیک‌نفس پیش از این، مجموعه‌ی پژوهشی طنز «از خواجو تا…» و هم‌چنین مجموعه‌شعر کوتاه «ساعت کلاغ» منتشر شده است که این مجموعه‌شعر نیز با استقبال خوبی مواجه شده است.

چاپ دوم «چُغوکِ اُوْچِکو» در ۷۶ صفحه و با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه، از سوی «نشر نون» منتشر شده است که علاقه مندان می توانند این مجموعه را از کتابفروشی های سطح شهر و با قیمت ۷ هزار تومان خریداری نمایند.

چند دوبیتی از این مجموعه:

سرِ کاری و کردی کول و ناکول۱

به دوشت کُندلو۲ و چوق۳ و کشکول

تویی چون کاربافو۴ یا کراجیک۵

همیشه دست و کاچیل۶ تو مشغول

نشستی رو دِرخ۷ چون اسپریچو۸

به دندونت گرفتی کُرکُریچو۹

کباری۱۰ دارم و چوبش زَ پسته

اولنگون۱۱ می‌شوی گاهی وَر ای چو

۱-کول و ناکول: کار زورکی   ۲-کُندلو: تکه‌چوب ۳-چوق: چوب ۴ -کاربافو: عنکبوت ۵ -کراجیک:
زاغ ۶ -کاچیل: انگشت کوچک دست ۷ -درخ: درخت ۸ -اسپریچو: پرستو ۹ -کُرکُریچو: خرده‌های نان خشک
۱۰-کبار یا کوار: آلونک‌های حصیری  ۱۱-اولنگون: آویزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *